5 „уау” и 5 „еее” от Куба

Докладваме за плюсовете и минусите на кубинската столица

0 коментара Сподели:

Със сигурност всеки си има някаква собствена идея за Куба – независимо дали е бил там. Тази малка държава има завидно влияние в световната попкултура чрез рома, пурите, салсата, Буена Виста, а в исторически план е не по-малко впечатляваща дързостта й да развява байряка на социализма под носа на САЩ, повече от две десетилетия след падането на желязната завеса. С тази глобална популярност няма как да липсват и митове, с чието опровергаване се сблъскваш челно при посещението си на живо – и в положителен, и в отрицателен план.

+
Усмивките
„Хабанеросите” (както сами се наричат жителите на Хавана) по традиция са позитивно мислещи хора и притежават уникалния талант да се усмихват заразително, напук на доста очевидната си бедност. Както каза една възрастна дама оттам, която срещнахме на улицата – „проблеми – смях, повече проблеми – повече смях”. И докато на редица места по света минувачите биха се усъмнили в правото ти да ги снимаш, в Куба искрено се радват на това внимание и нерядко дори започват да танцуват пред камерата – така, както си вървят. А колко са красиви усмивките на мулатките, взели най-доброто от 2-3 раси…


Чакането на летището

Най-неусмихнатото място в Хавана ни посрещна първо. Въпреки че на международното летище „Хосе Марти” има двайсетина гишета, служителите в тях не са никак пъргави в действията си. И след като изчакахме около половин час на една от опашките, за да стигнем до тях, се оказа, че не сме попълнили някакъв документ и трябва да се върнем отначало. Трудно ми бе да си представя, че положението ще е аналогично и на излизане, но не бях прав – дори при напускане на страната стоях 5-10 минути пред гишето, където офицерката разглеждаше неизвестно какво на компютъра – може би е чела подробен доклад за всичко, което съм правил през изтеклата седмица, знам ли…

+
Богатството на цветове

Дори и най-слабият фотограф няма как да не се върне със страхотни снимки от Куба, тъй като всичко там – дрехите, сградите, природата, се отличават с великолепна пъстрота. Ярко боядисани са и така характерните за града американски коли от 50-те години,

които упорито продължават да се движат и май имат повече животи и от котките, благодарение на руски чаркове и местни майстори магьосници.


Комунизмът

Няма как да бъде приятен, дори и с чара на покойния Че Гевара и на Фидел Кастро. Макар и в доста олекотен вид в сравнение с миналото, режимът си е режим и гражданските права са ограничени, включително в твърде странни аспекти като например това, че

местна гражданка не може да ти дойде на гости в хотела, даже има опасност и да я арестуват.

Не ме питайте откъде знам това…

+
Музиканти навсякъде

Те буквално са навсякъде – на улицата и във всеки бар. А и са доста добри – да не забравяме, че дори легендарните Буена Виста са събрани именно по този начин! Създават настроение и се радват на малък бакшиш от няколко долара или даже на чаша ром!


Малко английски

Ясно е, че с английски все някак ще се оправиш, но Куба не е мястото, където този глобален днес език да е твърде разпространен. Или ако е, е на доста ниско битово ниво в масовия случай. Затова, преди да хванеш самолета за Хавана, не прави като мен, ами понаучи испански. Много ще ти е от полза, във всяко отношение!

+
Внезапният дъжд
Както си грее слънце, изведнъж лисва някакъв доста категоричен дъжд, вали три минути и после пак изгрява слънце. Освежаващо е, а и е част от очарованието на тропиците!


Интернет

Забравете! В най-луксозния хотел в Хавана можеш да си купиш карта за половинчасов достъп за около 6 долара. Един вид, ако висиш цял час в нета – 12 бири остават неизпити. Лови се само в лобито и то, ако не са се закачили прекалено много други потребители. Скоростта е като тук през 90-те години. Полезната стратегия е да се откачиш от Фейсбук зависимостта си за времето, прекарано там. Честито!

+
Сигурност

За разлика от може би всяка друга латиноамериканска държава, в Куба шансът да те ограбят или наръгат с нож, е приблизително нулев. Полицаите са на всеки ъгъл – униформени или цивилни, а местните имат огромен респект към тях.

Ето един положителен елемент на комунистическия режим. Не ми се мисли каква анархия ще настъпи, когато дойдат американците…


Мошениците

Разбрахме се, че насилието не е популярно. Това обаче не се отнася за измамите. Те са дребни и няма да те ощетят с много, а и след първите няколко опита в тази насока си изграждаш имунитет. Просто трябва да приемеш факта, че за голяма част от местните туристът представлява ходещ портфейл, до чието съдържание те искат да се доберат. Сред най-популярните трикове са да ти пробутат фалшиви пури на ниска цена или да те убеждават да дойдеш в някакъв бар, където свирел само днес оригиналният състав на Буена Виста. Когато кажеш откъде си, всеки се сеща за свой приятел, който е бил в България, а по-възрастните може и да споменат певеца Бисер Киров или боксьора Серафим Тодоров. Преди да ти поискат 3 долара, уж за мляко за детето…

***

Куба е парадоксална страна, в която не е възможно абсолютно всичко да ти хареса, но когато започнах да пиша тази статия с пет хубави и пет неприятни неща, уникални за там, много по-трудно ми бе да съставя втория списък. Със сигурност искам пак да я посетя и този път да опозная и провинцията – разказват, че имало какво да се види…

Има какво интересно да видиш и в България. Белчин е определено едно от тези кътчета, които заъдлжително трябва да посетиш.

Сподели:
Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *