Жан-Беноа Дюнкел от АIR: „Музиката никога не спира да разказва на хората“
Разговор с Жан-Беноа Дюнкел часове преди концерта им в София – за миналото, бъдещето и най-вече за тук и сега

Френското музикално дуо от Версай АIR (Жан-Беноа Дюнкел и Никола Годен) беше за първи път в София,
за да донесе във въздуха на столицата носталгията на 90-те и да го изпълни с техните космически мелодии, които ги направиха истинска сензация по света преди повече от две десетилетия.
АIR отдавна са създали свой собствен жанр, който хората обичат и разпознават.
Часове преди концерта им си говорим с Жан–Беноа Дюнкел за миналото, бъдещето и най-вече за тук и сега.

Кое е нещото, което дефинира и отличава AIR след 25 години в музикалната индустрия?
Когато започвахме имаше и много други артисти в електронния жанр от Франция с установено звучене. Те правеха музика в по-бързо темпо, ние правехме по-бавни неща. И това ни направи различни. По това време музиката говореше за любов, беше доста романтична. Хората се вълнуваха и искаха такъв тип настроение. И е така дори и след години, защото любовта и романтиката са универсални. Затова ни харесват, според мен.
Как се е променила връзката между артиста и публиката в ерата на стрийминга и безкрайните плейлисти?
Музикалните платформи днес са толкова огромни, че на един артист му е много по-трудно да бъде забелязан. Той постоянно се бори за това внимание с промотиране, маркетинг и всякакви неща, които правят обстановката много по-безмилостна от преди. Връзката на лайв концерти е по-контролирана и по-малко директна. Самият имидж се е променил – трябва да бъдеш провокативен, да изумяваш и шокираш хората много повече и затова е нужно да имаш по-силна идентичност. Имиджът е всичко и е далеч по-важен сега, отколкото беше.

И в тази връзка, как мислиш, че ИИ променя курса на музиката днес, накъде ни води? Музиката еволюира по различни начини – смесват се жанрове, използват се технологии, променя културни и социални картини.
Изкуственият интелект е навсякъде и всички говорят за него. Със сигурност е голяма революция, защото променя много професии, както и света ни като цяло. Много изпълнители използват ИИ, за да правят музика, но за мен това е грешно. Нещата, генерирани по този начин, според мен, звучат много, много зле. Разкъсва артистите, правят се неща само за печалба и мисля, че трябва да бъде забранено! Може би някой ден ИИ ще бъде невероятен композитор, но случаят сега не е такъв. Но кой знае, може ни в бъдещето ще продуцира изумителни бийтове, а ние всички ще сме роби!

Air бяха пионери на музикалното движение French Touch през 90-те. Сега по-трудно ли се правят музикални революции и защо?
Не знам, може би защото не съм правил революция досега.
Да си пионер в нещо, все пак е революционно?
Ако някой ще прави революция, трябва да я направи първо в себе си. Да отидеш надълбоко и отвъд, за да откриеш дълбините на своето вдъхновение, където може би се крие невероятно изкуство, което да споделиш със света. Винаги отвътре навън. За да уловиш и завладееш публиката, твоето нещо трябва да е истинско и смислено, дълбоко и много емоционално. Защото хората се нуждаят от силни емоции. Това е нещото, което винаги търсят.
Споменавали сте, че когато изпълнявате песни от албума Moon Safari се чувствате сякаш „пътувате в миналото“ и си спомняте дори уханието в студиото. Какви други спомени са запечатани в музиката ви?
Много от любовните ми истории и семейният ми живот. По това време децата ми бяха малки и съм запазил всички тези спомени.
Началото на кариерата с Аir и особено този албум са едно сбогуване с детството, тогава ставахме наистина възрастни, зрели.
Ние не искахме това, искахме да останем деца и нашата музика е уловила това. Затова и според мен се свързва с толкова много хора. Те усещат детството си и невинността в песните от Moon Safari.

Да, музиката ви е част от живота на толкова много хора. Какво ще донесат вашите предстоящи концерти на феновете – носталгия или поглед към бъдещето?
По малко и от двете. Може да звучи претенциозно, но ще донесе и един универсален дух, който музиката на Air носи от сцена. Музиката никога не спира да разказва това, което има да разказва на хората. Ние отново поставяме светлина върху нещо, което е било създадено преди много време и концертите са продължението на това.
Kакво усещаш във въздуха (in the air) точно сега?
Усещам, че времената се променят много бързо. Хората стават като вълци, има много насилие и се надявам това все някога да свърши. Музиката може да помогне. Може и да звучи наивно, но вярвам, че хората повече от всякога се нуждaят да се оттеглят в своя въображаем свят, да се откъснат от реалността и да изпитат чувството на любов, защото то помага да не се подадем на насилието и нетърпението.
Концертът е по покана на Fest Team и е част от серията Sofia Solid на Vidas Art Arena.
Константин Прозоров: колаж от емоции и сънища
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.