Една Мастър вечеря в Софийския дворец
В трапезарията, тапицирана с килими, блести сребро и цари глухо жужене от ниски гласове
Поканата за Mastercard Priceless Dinner дойде тихо и леко като летен дъжд… или градска легенда. Така се събраха и останалите 15 избраници в кабинета на принц Кирил. Масата в Източното крило обещаваше да бъде машина на времето и да ни отведе до една официална вечеря на Фердинанд през 1912…
Глава първа: The welcome drink
Отпиваме от чашата си и поемаме струйките от виолончелото в хладната сграда. Източното крило е построено за втория български монарх – Фердинанд Сакскобургготски. Триетажната постройка трябвало да осигури самостоятелен живот на монарха и неговото семейство, независимо от протичащите събития в държавното крило.
Виж повече: Морска храна и с какво вино да я съчетаеш
Глава втора: Свежа зеленчукова салата
„В трапезарията, тапицирана с килими, блести сребро и цари глухо жужене от ниски гласове. Принцът, който току-що е пил от специална чаша от тъмен кристал, вече е преминал в пушалнята, където предлага цигари в златно масивно ковчеже, подарено му от барон Хирш…“ В главата ни звучат думите на френския журналист Александър Хеп, който гостува на княз Фердинанд през 1893.
А ние опитваме цитрусовия букет в чинията и мислено се пренасяме в дворцовите градини.
Глава трета: Аспержи, хайвер и муселинь сосъ
Като внук на последния френски крал Луи-Филип, Фердинанд правел всичко възможно да продължи най-добрите традиции от френската кухня и френския дворцов етикет на българска земя. Тази вечер обаче негов преводач на езика на съвременната кулинария е шеф Antoine Verhaest. И докато той адаптира оригинално меню от Централния държавен архив, двойката блогъри от Полша вляво от нас първи опразват чиниите си…
Глава четвърта: Есетра със сос жунвилъ
Лампите с малки жълти абажури хвърлят двойна светлина в кабинета, както на 11 март 1901. Тогава Фердинанд също хапва риба в дома на граф и графиня Бурбулон в София.
И разкоства историята с най-елегантните хора от дипломатическия корпус.
Ето какво казва Бурбулон: „Калкана и ярката поръчахме от Виена, а пастета от бекас, аспержите и трюфелите – от Париж. Князът толкова яде, че получи пристъп на подагра, та от вчера ходи с бастун. Трюфелите ухаеха из цялата къща. Хлебчетата от гъши дроб на Мари-Ан, гарнирани с млени трюфели, бяха венецът на вечерята. Бяхме подредили масата по великолепен начин, който заплени княза, а Бахметиеви, признати за специалисти по красивите маси, умряха от завист.“
Глава пета: Токачка с манатарки и трюфелов сосъ
Опитваме от перфектния пеъринг на ястия и бутилки Seewines. И си мислим как на същата тази маса, повече от век по-рано, са седели принц Филип и принцеса Луиза (брат и сестра на княз Фердинанд). А гореспоменатият граф Робер дьо Бурбулон или най-известният дворцов церемониалмайстор ги е претъпквал с раци, ярки (млади кокошки, преди да започнат да снасят яйца), гъши дробчета и трюфели, придружени от най-добрите вина от избата.
Виж повече: Топ 3 коктейл бара в София
Глава шеста: Гранита от праскови и Димятъ
Казват, че цар Фердинанд бил невероятен ерудит и любител на природата, познавал всички ботанически видове и правил научни открития, признати от всички учени в света. Наред с всичко това, разбира се, бил изключителен гастроном. А ние вкусваме самата Belle epoque на дворцовия живот със специалитета на Антоан!
Глава седма: „Дипломатическа бомба“
Съвременниците на Фердинанд признават, че нямало по-добър от него, когато ставало дума за подбор на ястия и съчетаването им с подходящи вина. Кимаме, докато отпиваме глътка от последната бутилка и опитваме от десерта, който Антоан лично запалва в чинията ни. Знаем, че приличаме на тюлена от “Пътешествия” на Харт Крейн – впили солен и немигащ поглед право в Рая.
Виж кои са червените вина, които разказват истории
Какво още се случва?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч