Най-добрите хобита за любителите на книги (и не само)
Дейности за артистични души
Съвсем наскоро трябваше да преживеем период на дълго нищоправене. Да не кажем, че мнозина от нас са още в този период. Но именно за такива периоди на помощ ни идват любимите занимания. Интровертите знаят много добре за какво става въпрос, защото социализацията и без това не им е била приоритет. И са избрали вече да се сближат предимно с книгите, отколкото с хората.
Но кои са онези любими занимания, които могат да се практикуват поединично или не, не са забранени (вече) и доставят огромна доза ендорфини, без да е нужно да се дават пари за тях? Освен четенето, разбира се…
Внимание, повечето от тях водят до пристрастяване.
Плочи и грамофони
Много от любителите на книги са склонни към мечтаене и фантазиране, което често е свързвано с носталгията по отминали епохи. Не е тайна, че ретрото е на мода отдавна и има едно своеобразно възраждане на винила дори у нас. Едно е да си пуснеш парче от Spotify, а съвсем друго да наместиш иглата върху плочата и да усетиш онова характерно хриптене. Мнозина вече са научили магазините у нас, където се продават плочи, но и възможностите да се закупят онлайн са доста. Как да не се размечтаеш за Гетсби тогава…
Разходки и катерене
Да прочетеш книга е като да изкачиш планина, но с това прекрасно време навън си е направо грехота да не обуеш маратонките. Знаем, че наградата не е да стигнеш до края на романа или да покориш върха, а пътят до там (и обратно). Обикновено интровертите се разбират прекрасно с природата и нейното вълшебство. Тя ги зарежда по удивителен начин и неслучайно много любители на книги са и екозащитници. Освен това планината ти създава фокус и дисциплина, които са толкова нужни, за да оцелееш в града.
Рисуване
За това хоби също не е нужно много. Дали ще е скициране, оцветяване, драскане или размахване на четката, пак е развиване на въображението. Както книгите, така и рисуването ти позволяват да пуснеш контрола и да се понесеш към една по-магическа реалност. Доказано е, че цветовете имат терапевтичен ефект. Но тук има и бонус – докато книгата те заставя да влезеш в свят, който вече е измислен от автора, при рисуването ти самият си активен и създаваш този свят.
Йога и медитация
Хората, които успяват да успокоят дишането си и да медитират, отново упражняват ума си да се съсредоточава в едно нещо. И докато в книгите често сме принудени да помним историята на няколко герои, различни подробности и описания, то при медитирането можем да отхвърлим тотално всичко и буквално да намалим стреса. Трескавият ни ум е научен да се справя с какви ли не шокови ситуации, особено в тези бурни времена, така че трябва да му дадем шанс за почивка. Осъзната почивка, не говорим за задължителния сън. И макар да не изглежда като кой знае какво отстрани, всъщност се изисква голяма доза усилие да се съсредоточиш, особено в началото. Йогата и медитацията ни учат на приемане на всичко, което ни се случва, а за пасивните хора това си е перфектно житейско мото. Оставяме битките на егото настрани и дишаме.
Свирене на инструмент
Това хоби също е свързано с артистизма, който всеки от нас носи. Дали ще е пиано, китара, перкусии или банджо, да създаваш музика е едно от най-удивителните неща на този свят. Никога не е късно да започнеш, а носи голяма доза удовлетворение. Както ако си прочел всичките томове на „Война и мир“. Просто се чувстваш по-добър човек, когато изразиш себе си с инструмент. Не всички имаме дарбата да пеем или да композираме, но да се отдадеш на инструмент е също толкова приятно. Дори да си фалшив, вълнението си остава, защото с постоянство и страст може да станеш виртуоз.
За още книжни коментари виж тук.
Предлагаме ти 9 концерта на любими български изпълнители, които можеш да гледаш от вкъщи.
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.