Митовете за IT специалистите
Секси IT не е оксиморон
За обикновените хора IT специалист често е онази мистериозна професия, която се извършва от леко скучни, леко асоциални гении, посветени в тайните на дигиталния свят. Те имат проблеми с общуването, носят очила и рошави коси, интересуват се от най-различни джаджи и прекарват живота си зад компютъра. Да, вероятно в кутийката за IT специалист се влиза именно след покриването на тези критерии, но в живота всичко е далеч по-сложно.
Сигурно и ти имаш поне един приятел IT, който не отговаря на това описание обаче. И ние имаме такива. Време е да разбием митовете за ITхората с малко откровения от тяхна страна.
Попитахме 10 ИТ-та кои са най-небивалите неща, които са чували за професията си, посмяхме се заедно и решихме да ти ги представим:
МИТ 1: IT-ТАТА СГЛОБЯВАТ, РАЗГЛОБЯВАТ И ПОПРАВЯТ ВСЯКАКЪВ ВИД ТЕХНИКА, НАЛИ?
"Хората си мислят, че понеже си IT, можеш да поправиш всичко, по което тече ток и има платка. Карали са ме да хаквам playstation-и и да оправям хладилници, понеже съм IT. Истината е, че честo изпитвам проблеми с работата с микровълновата фурна и не мога да си размразя рибата, без да я сготвя."
Виктор Марков
"Всички в IT сферата сме хардуерни специалисти.
Не знам кой е най-добрият лаптоп/таблет/телефон за вас/детето ви/баба ви.
Не знам защо така пращи компютърът ви и не мога да ви сменя дисплея на телефона. Вероятно разбирам по-добре съставните части на тези устройства, но много бегло. Аз съм програмист и пиша код. Ако имам проблем с хардуера, правя като вас – дърпам шалтера или подритвам машината, докато заработи. Ако и това не стане, отивам в специализиран сервиз – направете го и вие."
Беатрис Бонева
МИТ 2: IT-ТАТА СА АСОЦИАЛНИ, НЕАДЕКВАТНИ И НЕПРИВЛЕКАТЕЛНИ
"Чувал съм, че програмистите сме супер разглезени, безотговорни и задръстени момченца, помпащи мускули по фитнесите, ходещи по тениска, шорти и джапанки. Истината е, че винаги съм насреща да помогна на приятел в беда, интересувам се от различни доброволчески каузи, прекарвам почти цялото си време сред близки и познати с прилично облекло за обстановката и случая."
Димитър Куманов
“Такова хубаво момиче, пък програмист! Само за тази реплика, ако получавах пари, нямаше да ми трябва “програмистката заплата”. “Хубаво момиче” и “програмист” не са взаимноизключващи се понятия. Абсолютни стереотипи. И не, не ми е скучно.“
Беатрис Бонева
МИТ 3: СТАВАШ ITИ ВАЛЯТ „ПАРИ КАТО ВЕСТНИЦИ“
"Мисля, че най-сериозният мит за програмистите е, че не правим нищо и взимаме много пари. Истината е, че работата ни е адски интересна, трудна и достойно добре заплатена. Отстрани се вижда много привлекателно да работиш в офис на кожен стол с плаващо работно време и голяма заплата, с адски много привилегии и бонуси, но през това време се сблъскваме постоянно със сериозни, различни проблеми, които понякога са способни да те накарат да се озовеш в 18:00 в неделя в офиса, мъчещ се да решиш проблем, който не си успял да решиш през цялата предишна седмица, защото срокът му е в понеделник. И че не сме яки, това също е мит."
Георги Николаев
"Ти си лесен! Взимаш хартийката от университета и парите потичат! – Мммм, не! Държа да отбележа, че не познавам програмист, който е изчакал да завърши, преди да започне работа. Заедно с всичките ми познати и приятели учим и работим (или сме учили, когато сме започнали работа) едновременно и си жертваме свободно време и нерви покрай двете.
Без опит и образование започваме от дъното на стълбичката и почти всички се съгласяваме, че работата е основният ни източник на знания.
Емил Кирилов
МИТ 4: „КОДЕНЕТО“ Е ИНДИВИДУАЛНО ЗАНИМАНИЕ
"Когато стане дума, че се занимавам със софтуер, обикновено питат: А, значи през повечето време пишеш код? Не, разбира се. Всъщност процесът е мисловен и колективен. Мисловен, защото дълго време се умува как кодът да остане ненаписан, и колективен, защото обикновено целият екип осмива изискванията на Product Owner-a, пиейки бира."
Йордан Джамбазов
МИТ 5: IT– ТОВА Е ЧОВЕК, КОЙТО МОЖЕ ДА СИ ПРЕИНСТАЛИРА САМ WINDOWS-А
"Преинсталирате Windows! – Не. Просто не. Това е почти гаранция, че няма и да чуете за този човек повече. Аз дори не помня кога за последно съм работила на Windows и не желая да си припомням.“
Беатрис Бонева
МИТ 6: IT И ХАКЕР СА СИНОНИМИ
Ако има черен екран с буквички – значи хакваш нещо. Можете ли да ми хакнете един фейсбук? – обичайната ситуация.
Камен Коцев
Сега сигурно ще се разтърсиш за IT-та сред приятелския си кръг, на които да пратиш това и да излезете на по бира като нормалните не-ITхора. Те няма да ти поправят playstation-a, да ти преинсталират лаптопа или да ти дадат 50 лева назаем, но ще са благодарни, че дори няма и да ги питаш за това. Стереотипите са, за да бъдат разбивани на пух и прах.
Чудиш се къде можеш да срещнеш всички тези свежи хора, работещи като ИТ и още много себеподобни? HackConf е мястото. HackConf е една от най-големите технологични конференции в България. Организира се за трета поредна година на 30 септември и 1 октомври 2017 г. Основната цел на конференцията е да подпомогне напредъка на разработчиците, софтуерните инженери и ИТ специалистите и да им помогне да станат по-добри в работата си.
Можеш да намериш билети за събитието тук.
Лекторите на събитието са тези.
А тук ще намериш повече инфо за събитието.
Митовете за успеха на рекламата във Facebook…